Světová zdravotnická organizace WHO (World Health Organisation) definuje zdraví jako stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody a nejen nepřítomnost nemoci nebo vady. (WHO, 1946).
Pojďme se na zdraví podívat trochu detailněji.
Lidskou existenci tvoří, mimo jiné, dvě základní složky, na kterých se můžeme jistě shodnout. Je to tělo a duše, nebo mysl, chcete-li. A to už dob antických Řeků. Řekové mysl nazývali psyché (podle Psyché, dívky, která se zamilovala do Erota, stala se nesmrtelnou, našla ven cestu z Podsvětí a nakonec usnula věčným spánkem, než ji Erotova láska opět probudila k životu) a tělo nazývali soma (a to jak tělo mrtvé, tak i živé). Výrazem psyché v řečtině popisovali naši antičtí předchůdci dech, který v okamžiku smrti opouští tělo a existuje nadále mimo tělesnou schránku (podle Řeků v podobě motýla).
Dnes slova psyché a soma známe také. Běžně slýcháme o tzv. psychosomatice. Vlastně se o psychosomatice od dob antického Řecka mluvit nepřestalo. Ale o čem je vlastně řeč?
Psychosomatika je pojem, který zahrnuje jak mysl, tak i tělo. Řeč je, v přeneseném smyslu, o člověku. Pokud je přítomna zdravá mysl a zdravé tělo, pak tvoří v harmonii lidskou bytost, člověka. Pokud jedna nebo druhá složka chybí, lidská bytost neexistuje, nebo není živá (je tedy mrtvá). Pokud je přítomno psyché nebo soma jen částečně, lidský jedinec existuje, ale je nemocný. Dysfunkce mysli, nebo těla charakterizuje nemocného člověka.
Hovoříme-li o psychosomatice, máme na mysli komplexní, někdy také obecné zdraví člověka. Vice versa platí, že zdravá mysl a zdravé tělo znamená zdraví. Následovníci Řeků, Římané – konkrétně Juvenal – to shrnuli jednou provždy do klasické latinské fráze: „…mens sana in corpore sano“. Což jak víme, lze přeložit jako: „…zdravá mysl ve zdravém těle“.
Uplynulo několik tisíciletí a nikdo nepochybuje, že tento axiom je stále platný. Jak tedy docílit zachování zdraví? Vrátíme se znovu k definici WHO, kde se mluví o úplné tělesné, duševní a sociální pohodě. Já osobně dávám přednost komplexu bio-psycho-socio-spirituálním, který lépe odpovídá současnému světu, ale to nic nemění na tom, že zdraví není pouze nepřítomnost nemoci, ale celková komplexní pohoda.
A pokud mluvíme o péči o vlastní zdraví, musíme pečovat stejně o všechny jeho složky. Tady se dostáváme k dalšímu slovu z řečtiny. Hygieia je mytologická bohyně zdraví, dcera Asklépia, kterého jako boha-léčitele, opírajícího se o hůl obtočenou jedním hadem známe jistě také. Když dnes hovoříme o hygieně, málokdo má na mysli mytí a případně desinfekci. Hygienu netvoří jen čistota, resp. absence špíny. Jde opět o komplex všech faktorů ovlivňujících zdraví. Tedy jak psyché, tak soma.
Proto dnes víme, že nestačí pečovat o zdraví těla, ale stejnou měrou pečujeme i o zdraví mysli. Sprchujeme se, myjeme si ruce po použití toalety, čistíme si zuby, pečujeme o své tělo všemožnými prostředky, protože nás tomu tak naučili. Od Antiky uplynulo 2500 let a možná, že pečovat o vlastní mysl jsme tak trochu zapomněli. Proto nám dnes může přijít neobvyklé hovořit s psychoterapeutem, poradit se s koučem, či naslouchat mentorovi. Ale patří to k hygieně úplně stejně, jako pravidelná návštěva zubního hygienisty, či holiče. Fitness trenér nám řekne jak zdokonalit určité svalové partie, jak zlepšit svou sílu, obratnost a vytrvalost. Mentální kouč a psychoterapeut nám řekne jak zlepšit psychickou odolnost a výkonost. Nutriční specialista poradí se stravou, life kouč poradí s tím, jak usínat, nebo jak si zorganizovat den.
My, ve STAR PERFORMANCE, vidíme každého člověka, jako jedinečnou bytost. Naším cílem je napomáhat zachování maximální možné úrovně komplexního zdraví. Psychické i tělesné. Nejsme jen psychologové, koučové, terapeuti, mentoři a specialisté na zdraví. Tvoříme komplexní tým, na který se můžete s důvěrou obrátit.
Dr. Petr Košik